П’ятнадцята авторська наукова школа професора Анатолія В. Фурмана на тему: «Психологія як наука і як сфера миследіяльності: сучасні тенденції розвитку»

Символізм Господнього вознесіння та піднесення наукового духу в урочистому святкуванні наукової школи професора Анатолія Фурмана

Вчора (10.06.2021 р.) у стінах соціально-гуманітарного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася непересічна подія – П’ятнадцята авторська наукова школа професора Анатолія В. Фурмана на тему: «Психологія як наука і як сфера миследіяльності: сучасні тенденції розвитку». У цьому науковому дійстві брали участь професори та аспіранти не лише тернопільських університетів, а й провідні науковці і практики Києва, Запоріжжя, Одеси, Івано-Франківська та Львова.

З вітальними словами до присутніх звернулися: 1) проректор з наукової роботи ЗУНУ, д.е.н., професор З.В. Задорожний; 2) декан соціально-гуманітарного факультету ЗУНУ, д.істор.н., професор О.Є. Гомотюк; 3) керівник реабілітаційних програм Клініки активної терапії особливих станів, голова Україн¬ського товариства гіпнозу, д. психол.н., професор С.І. Болтівець; 4) провідний науковий співробітник інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, заслужений працівник науки України, відмінник освіти, д.філол.н., професор, академік Національної академії педагогічних наук України Ю.Б. Кузнєцов.

Анатолій Васильович Фурман як очільник наукової школи є відомим українським психологом, педагогом, соціологом, методологом, журналістом і поетом, а також доктором психологічних наук, професором, академіком АН ВШ України, візитним професором Саскачеванського університету (Канада), членом Національної спілки журналістів України, головним редактором фахового журналу «Психологія і суспільство», професором кафедри психології та соціальної роботи Західноукраїнського національного університету, головою Тернопільського обласного осередку Соціологічної асоціації України, головою ГО «Інтелектуальний штаб громадянського суспільства», Головним отаманом Управління психології МГО «Об’єднана Рада Українського та зарубіжного козацтва», генерал-полковником українського та зарубіжного козацтва. Професор А.В. Фурман у своєму науковому доробку має понад 500 наукових праць серед яких 25 монографій. Більшість з них стали справжніми психологічними бестселерами: «Психокультура української ментальності», «Модульно-розвивальне навчання: принципи, умови, забезпечення», «Психодіагностика особистісної адаптованості», «Ідея професійного методологування» та інші. То ж не дивно, що очільник наукової школи є найбільш цитованим автором серед психологів західного регіону, індекс Гірша якого становить 33 одиниці (3864 цитувань).

Заснована наукова школа у 1994 році як дослідницький колектив, котрий реалізує авторську програму інноваційного розвитку національної системи освіти і соціогуманітарної науки засобами міждисциплінарного поєднання психологічних, соціологічних, педагогічних і методологічних знань, а з 2003 року об’єднує науково-освітню групу однодумців, котрі займаються професійним методологуванням. З 1998 року — у різних куточках країни проводяться Щорічні зібрання авторської наукової школи. Цьогорічне зібрання відбувається у стінах рідного Західноукраїнського національного університету. Оголошеною метою колективної миследіяльності стало висвітлення із позицій вітакультурної методології засадничих тенденцій розвитку психології як у предметних межах природничо-наукового підходу, так і в більш широкому форматі розуміння психології як сфери миследіяльності та окремого світогляду.

Із засадничою доповіддю «Сучасні тенденції розвитку сфери психології в оптиці вітакультурної методології» виступив сам фундатор наукової школи, який детально зосередився на сфері психології як ковітальному часопросторі миследіяльності, мислевчинення і професійного методологування, що за умов їх ефективного здійснення уможливлює постання психософії як шляху до мудрості та натхненного особистісного життєзреалізування.

Цікавими і вельми пізнавальними видалися доповіді запрошених представників наукової школи професора А.В. Фурмана з інших регіонів: 1) генерал-майор запасу, доцент гуманітарного інституту Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (м. Київ) поділився своїми напрацюваннями на тему «Методологічна концепція психологічного пізнання ігрового моделювання суб’єкта в умовах соціальної невизначеності»; 2) декан соціально-гуманітарного факультету ДЗ «Південноукраїнський національний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського» (м. Одеса), д.психол.н., доцент А.А. Фурман виступив із доповіддю «Методологічне обґрунтування категорійної матриці пізнання смисложиттєвої сфери особистості»; 3) директор Запорізького академічного ліцею (м. Запоріжжя), к.пед.н., В.О. Коміссаров виголосив доповідь на тему «Онтологічний контекст розвитку психології як науки»; 4) заступниця директора з науково-методичної роботи ліцею №157 (м. Київ) Т.В. Козлова презентувала результати колективних прикладних напрацювань на тему «Квінтесенція модульно-розвивального навчання» та інші.Зазначимо, що у науковій школі професора А.В. Фурмана захищено понад 20 кандидатських і 5 докторських дисертацій. До недавніх здобутків Анатолія Васильовича, як наукового консультанта, належить блискучий захист докторської дисертації Гірняком Андрієм Несторовичем на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Власне останньому фундатор однойменної наукової школи передав кермо кафедри психології та соціальної роботи ЗУНУ, яку сам очолював 17 років. Власне кафедра стала осереддям цієї славетної наукової школи, а її візитівкою – фаховий науковий журнал «Психологія і суспільство». Відрадно, що майбутнє покоління в особі здобувачів вищої освіти має унікальну можливість отримати на кафедрі фахову підготовку за спеціальністю 053 Психологія одразу за шістьома освітніми ступенями: «Фаховий молодший бакалавр» (коледж на базі 9 класів), «Молодший бакалавр», «Бакалавр», «Магістр», «Доктор філософії» (PhD), «Доктор наук». Така унікальна та абсолютно завершена комбінація акредитованих освітніх та освітньо-наукових програм є лише на двох кафедрах в Україні! Сподіваємося саме нинішні студенти кафедри психології та соціальної роботи ЗУНУ стануть майбутніми сподвижниками і продовжувачами славетних традицій наукової школи професора А.В. Фурмана. У цьому контексті особливо символічним видається дата проведення 15-ї авторської наукової школи професора Анатолія В. Фурмана, адже згідно з Євангелієм, Христос після свого воскресіння понад місяць перебував на землі серед своїх учнів і пастви. А після закінчення цього терміну Спаситель зібрав апостолів у передмісті Єрусалима Віфанії на горі Елеон. Віримо і щиро сподіваємося, що саме ця дата і подія для багатьох стане символом воскресіння і початку піднесення вітчизняної науки та освіти.

Кульмінаційним акордом прозвучав новостворений професором Анатолієм Фурманом авторський вірш присвячений українській психології, котрий став лейтмотивом, натхненним метафоричним посланням і, водночас, духовною маніфестацією флагмана наукової школи до освітянсько-психологічної спільноти всієї України.

Твори ж, Психеє, власну сферу –

Вселенську, вільну, на добро,

Відкрий у мисленні манеру,

В діяльності – своє ядро.

Де вчинок-подвиг владарює,

Життя і мудрість у ладу,

І кожен з правдою крокує

Та сенсом сповнює ходу.

Де скрізь кипить свята робота

Й взаємне щире прийняття,

Там вищий ценз має турбота

Про цілі й цінності життя.

Де світу бачення гуманне,

Надвартість мудрості і справ,

Завзяття Духу бездоганне,

Душі і мрій – святих оправ.

Психеє, вічна Ти в Любові,

Коли із Логосом союз,

Софійність в кожнім Твоїм слові

Летить у простір без обуз.

(Фрагмент вірша «Психея», автор А.В. Фурман, 1-2 червня 2021 р.)