Сьогодні на соціально-гуманітарному факультеті Західноукраїнського національного університету розпочала роботу Міжнародна науково-практична конференція «Україна і світ у концептуальних засадах Патріарха Йосифа Сліпого», присвячена вшануванню пам’яті світлої постаті кардинала Йосифа Сліпого. По-особливому сьогодні звучали слова вітань Блаженнішого Святослава Шевчука: «Наша церква розвивалась через різні історичні перипетії, вона була чи не єдиною інституцією у суспільстві, яка презентувала інтереси винятково свого народу у попередні століття. Приємно, що сьогодні ми об’єдналися, аби вшанувати Патріарха. Нехай із Божим благословенням все вдається!»
До присутніх із промовою звернувся ректор Західноукраїнського національного університету Андрій Крисоватий: «Постать Патріарха є предметом наукових студій педагогів, психологів, істориків, філологів, філософів, економістів, політологів, соціологів, культурологів, церковних діячів, практиків соціальної справи. Безцінними є думки «Заповіту» Йосифа Сліпого: «Любіть науку, плекайте і збагачуйте її своєю працею та своїми знаннями, будьте її служителями. Здвигайте храми науки, вогнища духовної сили Церкви і народу, пам’ятаючи, що немислиме повне життя Церкви і народу без рідної науки. Наука – це їхнє дихання життя». Патріарху Йосипу Сліпому не довелось жити і працювати у незалежній самостійній українській державі, але весь свій шлях він присвятив боротьбі за неї. І в тому, що вона відбулася, немала його заслуга. «Найбільша наша сила – це єдність», – писав Йосиф Сліпий. Я бажаю усім нам впевненості, віри і стійкості. Нехай береже нас Бог! Україна понад усе!»
Робота конференції проходить у чотирьох напрямах: «Патріарх Йосиф Сліпий – український богослов у світовому контексті», «Наукова спадщина та педагогічні ідеї Йосифа Сліпого», «Патріарх Йосиф Сліпий як духовний провідник українського народу: історико-культурологічні аспекти», «Співпраця церкви, освіти, суспільства: витоки та сьогодення».
Захід об’єднав учених, церковних діячів, студентство, семінаристів Тернопільської вищої духовної семінарії імені патріарха Йосифа Сліпого. До обговорення долучилися науковці та освітяни Хмельницького, Києва, Кам’янець-Подільська, Івано-Франківська, Львова, Полтави, Умані, Херсону, Харкова.
«Щиро дякую колективу вашого університету, що організували цю духовну зустріч. Йосиф Сліпий високо підніс українську богословську науку. Ми ніколи не зможемо забути його постаті суворого й величного аскета та тих повчань, які він давав усім своїм життям», – зазначив Владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ.
Деканка соціально-гуманітарного факультету Оксана Гомотюк сказала: «Митрополит Йосиф Сліпий увійде в історію Української Католицької Церкви не тільки як ієрарх-ісповідник, але також як один з найбільших українських науковців і богословів новітніх часів. Приємно, що його діяльність продовжують сучасні освітні заклади в Україна та світі».
У ході конференції виступили владика Андрій Імріх – єпископ-емерит Спішка Капітула (Словаччина), Славомір Биліна – доктор габілітований, ад’юнкт Люблінського католицького університету ім. Івана Павла ІІ (Польща), о.Іван Римар – ліцензіат богослов’я, ректор Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого, о.Петер Майда – ректор Теологічного інституту в Спішській Капітулі – Спішському Подграді Католицього університету в Ружоберку (Словаччина), Мартин Павліков – проректор з міжнародних відносин Університету Костянтина Філософа в м.Нітрі (Словаччина), о.Віталій Козак – доктор богослов’я, синкел Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ, о.Володимир Ковалковський – доктор боголов’я, віце-ректора Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого, о.Роберт Роса – магістр теології, аспірант греко-католицької теологічного факультету Прешівського, університету (Словаччина), військовий капелан, о.Євгеній Кобильник – доктор богослов’я, викладач Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого, Марека Рембєжа – професор Сілезького університету в катовіцах (Польща), о.Микола Муж – аспірант Українського католицького університету, префект Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого, о.Іван Лобур – ліцензіат богослов’я, викладач Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого.
Співорганізаторами конференції стали партнери та гості із Католицького університету в Ружомберку (Словаччина), Товариства для українців-католиків «Свята Софія» (Рим, Італія), Товариства українців-католиків «Свята Софія» (Філадельфія, США), Університету прикладної психології (м. Терезін, Чехія), Університету Костянтина Філософа в м. Нітрі (Словаччина), Прешівського університету (Словаччина), Папського Григоріанського Університету в Римі, Інституту підготовки вчителів та шкільних досліджень Університету Леопольда-Франценса в Інсбруку (Австрія), Люблінського католицького університету Івана Павла ІІ (Польща), Сілезького університету в Катовіцах (Польща), Державної академії прикладних наук у Хелмі (Польща).
Відрадно, що Патріарх завжди наголошував, що наука й віра є двома крилами людського духа.
Щира вдячність усім, хто сьогодні приєднався до наукового кола, зарубіжним університетам-учасникам, які мали змогу долучитися до активної дискусії. Сподіваємося, що усі напрацювання стануть новим поштовхом для подальшої плідної й ефективної діяльності, а організована конференція буде підтвердженням тісної міжнародної співпраці, відкриваючи нові можливості для вивчення спадщини Патріарха.