24 березня студенти I курсу кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності соціально-гуманітарного факультету ЗУНУ взяли участь в обговоренні актуальних питань щодо збереження культурної спадщини в Україні. Спікером виступив Сергій Грабовий, провідний фахівець Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини. Організаторкою та модераторкою заходу була кандидатка історичних наук, доцентка кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності Надія Білик. На початку зустрічі вона зазначила, що під час російсько-української війни боротьба ведеться не лише за територію України, а й за національну ідентичність, яка формується на основі культурної спадщини.
У виступі Сергія Грабового було розглянуто основні напрями роботи Центру. В контексті пам’ятко охоронної роботи спікер висвітлив критерії об’єкта культурної спадщини, процедуру виявлення пам’яток і підготовки облікової документації для внесення пам’яток до Державного реєстру нерухомих пам’яток України та Переліку об’єктів культурної спадщини, охарактеризував особливості інвентаризації та паспортизації пам’яток Тернопільської області. Науково-дослідна робота фахівців полягає в дослідженні пам’яток та об’єктів культурної спадщини, організації та проведенні охоронних досліджень, а також введенні інформації в науковий обіг, у формуванні бази даних про пам’ятки, в організації наукових конференцій та виданні збірників матеріалів/
Актуальною виступає популяризаторська робота Центру, який через засоби масової інформації, фотовиставки, лекторії, науково-практичні та навчальні курси інформує загал про об’єкти культурної спадщини на Тернопіллі. В результаті роботи було надруковано фотокаталоги про місця пам’яток Першої світової війни, Української революції тощо.
Промовець поділився досвідом із виявлення нових об’єктів культурної спадщини, їх моніторингу в умовах війни, впровадження політики декомунізації в регіоні. Також доповідач розповів про підсумки діяльності організації за останні роки, плани на майбутнє. Особливе зацікавлення у студентській аудиторії викликали інноваційні проєкти зі створення 3-Dекскурсій об’єктами культурної спадщини Тернопільщини та GR-кодів до них.
На завершення зустрічі завідувачка кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності, кандидатка історичних наук, доцентка Ірина Недошитко наголосила, що Тернопільська область є унікальною щодо вивчення різних періодів історії та культури України, подякувала Сергієві Грабовому про фаховий виступ про охорону й дослідження культурної спадщини краю.